Komunikační schopnosti

Naučte se pracovat s pauzou

Místo slov, která nemají žádný větší význam, používejte pauzu. Dobře použitá pauza přidává vaší řeči na síle a zároveň hezky zdůrazní rozdílné části sdělení.

Vytvořit prostor v konverzaci

Během rozhovoru se snažte předložit partnerovi dostatečné množství informací, aby mohl druhý člověk nějakým způsobem zpětně reagovat.


Říct to podstatné

Konverzace mezi osobami je o kvalitě. Není podstatné říkat něco jako: Ááá, um, asi, ty víš co, takže ... Takové slova nepřidají konverzaci žádnou hodnotu a ke všemu nic neznamenají.

Konverzace plná zbytečných informací může vypadat nějak takto: No měl jsem se dobře. Víš co, prázdniny. Um... Byl jsem v cizině ... a celkem se mi to líbilo. Takže se tam asi, asi někdy vrátím.

Vlastní postřeh místo otázek

Místo neustálých otázek zkuste raději vyřknout vlastní postřeh nebo mínění. Tímto způsobem ukážete druhé osobě, co cítíte a jak vnímáte danou situaci. Druhá osoba tak ztratí obavy.

Například: Připadáš mi jako velice vtipný člověk, vsadím se, že máš určitě nějaký zajímavý koníček.


Ptát se na emoce

Otázky mířené na emoce napomáhají pevnějšímu poutu mezi lidmi. Při rozhovoru se zamyslete se nad tím, co jste se právě od druhé osoby dozvěděli a zeptejte se: Jak si se cítil? Líbilo se ti to? Co přesně bylo fajn? A když bude nejhůře, pokaždé pomůže otázka: Jak jsi to myslel? 

Parafrázovat druhé

Ve chvíli, kdy Váš partner domluví, se lehce usmějete, pokýváte hlavou a nakonec shrnete vlastními slovy, co jste se právě dozvěděli. Tímto způsobem ukážete, že jste vynaložili jisté úsilí k pochopení myšlenek a pocitů druhé osoby. Navíc existuje velice malá pravděpodobnost, že dojde k nedorozumění. Návod, jak trénovat, najdete zde.

© 2016 Všechna práva vyhrazena www.pravycharakter.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky